Program Committee Members

(to be completed)

Adolfo Steiger Garção  

Ahmed F. Zobaa              

Alok Choudhary                               

Américo Azevedo           

Andy Adamatzky             

Angel Ortiz         

Antoni Grau              

Antonio Pescapè             

Armando Pires 

David Hutchison              

Dimitris Mourtzis            

Dmitri Vinnikov                

Ed Curry              

Enrique Romero               

Erik Bruun           

Fausto P. Garcia              

Fernando J. Coito            

Fernando Silva  

Florin G. Filip     

Gheorghe Scutaru          

Giulio Iannello  

Giuseppe Buja  

Gordana Ostojic              

Hamideh Afsarmanesh 

Hans-Jörg Kreowski       

Helder Araujo  

Henrique O’Neill             

Horacio Neto    

Imre Rudas        

Ip-Shing Fan      

J. Tenreiro Machado      

João Catalão      

João Goes          

João Martins     

João Manuel Tavares    

Joaquim António Dente               

Jorge Dias           

Jose de la Rosa 

José Barata        

José M. Fonseca               

José Júlio Alferes            

Juan José Rodriguez Andina       

Klaus-Dieter Thoben     

Lars Moench     

Luigi Piegari        

Luis Bernardo    

Luis M. Camarinha-Matos           

Luis Correia        

Luis Gomes        

Luis Oliveira       

Luis Palma          

Luís Cruz              

Manuel D. Ortigueira      

Manuela Vieira 

Maria Helena Fino          

Marian Adamski              

Marko Beko       

Michael Huebner            

Nik Bessis           

Nuno Paulino    

Nuno Horta        

Olga Battaia       

Parisa Ghodous             

Paulo Gil              

Paulo Miyagi      

Paulo Pinto        

Paulo Novais     

Pavel Vrba          

Pedro Encarnação           

Peter Palensky 

Pierluigi Siano   

Ratko Magjarevic            

Ricardo Jardim-Gonçalves           

Ricardo Rabelo  

Rita Ribeiro        

Roberto Canonico           

Rolf Drechsler   

Rui Aguiar           

Simon Pietro     

Stanimir Valtchev            

Sven-Volker Rehm         

Thilo Sauter     

Thomas Strasser

Tomasz Janowski             

Vasos Vassiliou 

Vedran Bilas       

Willy Picard        

Wojciech Cellary              

Xavier Boucher 


PT

UK

UK

PT

UK

ES

ES

IT

PT

UK

GR

EE

IE

ES

DK

ES

PT

PT

RO

RO

IT

IT

SRB

NL

DE

PT

PT

PT

HU

UK

PT

PT

PT

PT

PT

PT

PT

ES

PT

PT

PT

ES

DE

DE

IT

PT

PT

PT

PT

PT

PT

PT

PT

PT

PT

PL

PT

DE

UK

PT

PT

FR

FR

PT

BR

PT

PT

CZ

PT

AT

IT

CRO

PT

BR

PT

IT

DE

PT

IT

PT

DE

AT

AT

MO

CY

CRO

PL

PL

FR